Detail štátu

Maroko Maroko - transparent

Ponúkame 7 ubytovacích kapacít za cenu 299 € - 1 947 €.

Destinácia:

Výsledky hľadania
Náš tip
Marrakes City Break

Marrakes City Break

Maroko » Marakéš

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Cesta snov

Cesta snov

Maroko » Marakéš

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Kráľovské mestá

Kráľovské mestá

Maroko » Marakéš

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Maroko - Marakéš City Break

Maroko - Marakéš City Break

Maroko » Marakéš

1 termín / 1 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky LM

Náš tip
Maroko križovatka farieb a vôní - Silvester

Maroko križovatka farieb a vôní - Silves…

Maroko

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Maroko

Maroko

Maroko

10 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: VIE Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
individuálne pobyty - Palmeraie Village

individuálne pobyty - Palmeraie Village

Maroko » Marakéš

12 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA Odlet: PRG Odjazd z: 0 miest

letecky


ďalšie ponuky >

Maroko

cestovné doklady - občania SR, ktorí cestujú do krajiny v rámci organizovaných zájazodv, nepotrebujú pre vstup na  územie Maroka vízum. Na palube lietadla sa vyplňa  vstupná karta. Pas musí by platný minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Zastupiteľstvo SR v Maroku nie je ani zastupiteľstvo Maroka v SR. Držitelia cestovných pasov iných štátov sú povinní zabezpečiť si potrebné doklady na príslušnom veľvyslanectve alebo konzuláte. S platnosťou od 1. januára 2013 musí byť každý občan, teda aj maloletí, držiteľom vlastného cestovného dokladu.

Zdravie - očkovanie - pri cestách do Maroka nie je nutné sa dať zaočkovať. O odporúčaných očkovaniach sa informuje u svojho lekára.

Prepitné - je v arabských krajinách bežné a je považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb. Nie je neobvyklé, že ochota poskytnúť prepitné sa odrazí na kvalite obdržaných služieb. Samozrejme, rozhodnutie poskytnutia prepytného je na Vás.

Mena - marocký dirham, časový posun - 1 hod.

Islam a korán sú vždy na prvom mieste. Obyvateľstvo tvoria Arabi, Berberi, Haratínovia a Tuaregovia. Tradícia a moderný pohľad na svet sú v tejto krajine obdivuhodne vyvážené. Pod vplyvom modernizácie a demokratizácie sa veľmi rýchlo mení a vyvíja, ale hlboko zakorenené tradície ako viera, rodina, ktoré pretrvávajú a Maročania si ich cenia nadovšetko. Maroko je jedna z najliberálnejších islamských krajín, ktorá nestratila svoju arabsko – islamskú identitu. Marocký kráľ Hassan II prirovnal Maroko k stromu, ktorého korene siahajú hlboko do Afriky, kmeň je pevne zasadený v arabsko-islamskom svete a konáre ťahajú cez Španielsko a Francúzsko až k srdcu Európy. Maroko je tiež kolískou jedinečných hudobných štýlov a tancov a patrí medzi najmuzikálnejšie krajiny sveta. Vynikajúca kuchyňa a pohostinnosť, živá spoločnosť, rôznorodá geografia, kultúra, nádherné pamiatky a najdlhšie existujúca monarchia robia z Maroka krajinu, ktorú musíte vidieť.

Úradným jazykom je arabský jazyk, ktorý je oficiálnym jazykom. Dorozumiete sa tu aj francúzsky, anglicky, španielsky a niekde dokonca nemecky.

V Maroku sa oplatí si kúpiť najmä olivový olej, rôzne výrobky z keramiky. Maroko je známe dobre rozvinutý hrnčiarskym priemyslom (Fés, Safi, Marrakeš, Tetuan). Ručne maľovaná miska na kuskus a harinu Vám bude zaručene dlho pripomínať túto krajinu. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z vonného cédrového dreva. Najlepšie sa tieto výrobky kupujú v Azrou, Fese, Marakeši, Meknés, Rabate, Tutane. Zaujímavé sú aj výrobky kovotepcov – rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky, ktorí svoje výrobky tvoria z medi a mosadze. Aj ženy si prídu na svoje, pravé berberské šperky sú veľmi žiadané. Nákup šperkov Vám odporúčame v južnej časti Maroka. Medzinárodne známe sú však kožené výrobky, ktoré najlepšie nakúpite v Marrakeši a vo Fese. Kvalita kožených výrobkov na trhoch síce nezodpovedá európskemu štandardu ale dá sa vybrať dosť kvalitný a pekný výrobok. Treba zjednávať pri každom nákupe. Pokiaľ Vám to peňaženka dovolí a mali by ste záujem...mali by ste neobísť ručne robený berberský koberec. Na každom koberci podľa spôsobu tkania a výberu motívov spoznáte z ktorej časti krajiny pochádza.

Marocká kuchyňa predstavuje veľa korenia, zeleniny a nové spôsoby prípravy jedál, Berberské dedinské jedlá sú pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa servíruje dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, ale na požiadanie Vám pripravia aj hovädzinu. Predkrmom v marockej kuchyni býva harira, to je polievka, ktorá je zahustená ryžou, prípadne to môže byť briouats, čo sú plnené taštičky z lístkového cesta. Hlavným jedlom, s ktorým sa v Maroku môžete stretnúť v rôznych podobách je tajine. Tajine sa skladá z rôznych druhov zeleniny, ktorá sa dusí spoločne s kuracím, prípadne jahňacím mäsom celé hodiny v špeciálnej hlinenej nádobe. Ďalším známym a zároveň národným jedlom je kuskus. Pripravuje sa parou z pšeničnej krupice. Podáva sa s kurčaťom, jahňacinou alebo teľacinou a k tomu samozrejme sa pridá zelenina podľa ročnej doby. Čo sa týka zeleniny a ovocia , kúpite tu takmer všetko a za lacný peniaz. Ak ste vegetarián alebo nemusíte mať mäso každý deň, tak potom tých pár dní čo strávite v Maroku kľudne prežijete aj na zelenine alebo ovocí.

Maroko prechádza obdobím transformácie. Panovník má stále veľkú moc, no zároveň je táto krajina veľmi tolerantná a snaží sa udržať si dobré vzťahy s Európou. Maroko zažíva stavebný a ekonomický rast, ktorému veľmi pomáha rozvoj cestovného ruchu. V medine , Arabi stále žijú svojím tradičným spôsobom života. Za hradbami ako keby ste vstúpili do iného sveta – európskeho, kde vzniká nové mesto s hotelmi, luxusnými reštauráciami, výstavnými bulvármi. Iný uhol pohľadu skrýva oblasť hôr – pohoria Rifu, Atlasu a Antiatlasu, kde stále nájdete niekoľko storočí nedotknuté berberské dedinky. No napriek tomuto všetkému Maroko v sebe nosí i množstvo iných problémov. Napr. je to transportná krajina, cez ktorú sa dostáva mnoho emigrantov nielen z Maroka ale aj z celej Afriky do Európy, stále je tu aj vysoká nezamestnanosť a negramotnosť.

Saidia – turistické stredisko známe aj ako „modrá perla“. Nachádza sa na severovýchode marockej provincie Berkane, v blízkosti Stredozemného mora a na Alžírsko – marockých hraniciach. Má nádhernú 14 km dlhú piesočnatú pláž so zlatým pieskom, ktorá patrí k najdlhším v Maroku. Populárnym strediskom ho robia aj stredomorská klíma, súkromné pláže, golfové ihriská, menšie nákupné centrá.

Oujda – je najvýchodnejším mestom Maroka a bolo ovplyvnené hudbou a kultúrou alžírskych rokov. Žije tu pol milióna obyvateľov. Mesto leží asi 15 km  západne od Alžírska a asi 60 km južne od Stredozemného mora a je hlavným mestom regiónu.

Agadir – nachádza sa v južnej časti Maroka a patrí medzi najpopulárnejšie a najviac navštívené turistické strediská. Zemetrasenie v roku 1960 mesto Agadir zničilo a muselo byť znovu postavené. Agadir sa zmenil na krásne letovisko. Lemujú ho krásne široké piesočnaté pláže, desiatky hotelov. Mesto je známe aj bohatým nočným životom. Ak ste v Agadire na pár dní, určite si treba zakúpiť niektorý z fakultatívnych výletov.

Marakéš – je skutočne jedným z najzaujímavejších miest v Maroku, nekorunované hlavné mesto Maroka. Nie je však také kosmopolitné ako Casablanca či Rabat. Marakéš je z jednej časti obklopený púšťou, z druhej strany zasneženými vrcholkami Vysokého Atlasu. Typickou farbou mesta je červená, ktorú nesú všetky marakéšske historické budovy a opevnenia. Marakéš tvorí labyrint úzkych uličiek, romantických a exotických palácov, múzeí, mešít. Mestské parky sú ešte stále zavlažované podzemným zavlažovacím systémom z 11. stor.. Turistickými lákadlami sú Djemaa el Fna – námestie, ktoré je ústredným bodom celej mediny a je to tiež jedno z najzaujímavejších miest. Najpôsobivejšie je  v noci, kedy sa zmení na veľké miesto gurmánskych zážitkov. Miestni kuchári Vám na počkanie pripravia marockú špecialitu. Taktiež tu môžete vidieť predavačov korenia, hadích koží, byliniek, výrobkov z kože či kovu, žonglérov alebo moslimské ženy zdobiace henou cudzinky. Ďalším lákadlom sú marocké trhy – tzv. súky, Kotúbijská mešita so 70 m vysokým minaretom, Marakéšske múzeum, Palais el Badi – najzaujímavejší zo všetkých palácov v Marakéši, záhrady a mnoho ďalších.

Casablanca – je moderný marocký prístav a zároveň najväčšie miesto Maroka asi s 3 mil. obyvateľmi. Casablanca má všetky rysy západnej metropole. Nachádza sa tu množstvo módnych obchodov, vedie sa tu bohatý nočný život, arabské ženy tu nenosia šatky, sú elegantne oblečené – prakticky nepoznáte, že sa nachádzate v arabskom svete. Turistickým lákadlom je mešita Hassana II. – najznámejšia mešita v Maroku, kde môže vstúpiť aj nemoslim. Mešita má 210m vysoký minaret a vojde sa do nej 25 tis. ľudí.

Rabat – je hlavným mestom Maroka. Je to neobyčajne zelené mesto v Maroku, v ktorom sa nachádza množstvo impozantných mestských brán. Najpôvabnejšou časťou mesta je štvrť Kasbah Oudaias. Množstvo pláží a v tesnej blízkosti nachádzajúci sa les Mamora sú v lete obľúbeným cieľom turistov. Ďalšími turistickými lákadlami sú napr. archeologické múzeum, Hassanova veža, Chellah – ruiny rímskeho mesta Sala Colonia.

Fes – najstaršie a najdôležitejšie kráľovské mesto v Maroku, ktoré bolo založené v 8. Storočí. Je to mesto, ktoré bolo po dlhú dobu považované za centrum moslimskej viery a všetko čo sa v dejinách Maroka udialo, začalo práve tu. Toto mesto je plné historických stavebných pamiatok a skladá sa zo staromestského centra Fes al Bali a z nového mesta Fes al Dždid. Mestské trhovisko patrí k najväčším na svete.

Essaouira – starobylé mestečko bolo v 14. Storočí známe pod názvom Mogador. Toto opevnené mesto bolo postavené podľa zásad súčasnej európskej vojenskej architektúry a severoafrického kontextu. Od svojho založenia bolo hlavným medzinárodným obchodným prístavom spájajúcim Maroko a Európu a zvyškom sveta. Samotné centrum je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V zálive Essaouira je krásna 3 km pláž s jemným pieskom. Je to tiež raj pre surfistov a milovníkov kitesurfingu.

Tanger – je špecifické mesto. Už od pradávna to bolo mesto, ktoré strategicky strážilo Gibralgársky prieplav. Vďaka svojej výhodnej polohe sa tu vystriedalo mnoho národov. Tanger tak vďaka tomu nie je marocký ani európsky. Je to miešanina niekoľkých kultúr. Vďaka svojej strategickej polohe je i miestom mnohých podvodníkov, kšeftárov a tiež miestom kde sa utečenci z Afriky dostávajú do Európy. Keď marocký sultán na konci 18 st. získal Tanger, Maročania si ho udržali do polovice 19. St., kedy sa mesto stalo predmetom bojov medzi Francúzskom, Španielskom, Talianskom, Anglickom a Nemeckom. Avšak v roku 1956 Francúzsko opustilo Maroko a Tanger bol pripojený opäť k Maroku. Dnes je  Tanger moderné stredomorské mesto. Je to obľúbené mesto homosexuáljov, umelcov, spisovateľov a utečencov. Turistickými lákadlami sú Grand Socco – slávne tangerské námestie, Kasbah – stará časť mesta obhnaná hradbami, kde sa nachádza sultánsky palác Dar el- Mkhezen, v ktorom sa nachádza múzeum venované marockému umeniu, Old American Legation Museum, múzeum De la Foundation Lorin, Múzeum d´Art Contemporain, mys Spartel, mys Malabata.

Melilla – leží pri alžírskych hraniciach a vďaka svojej polohe nepatrí medzi najnavštevovanejšie mestá. No je to krásne mesto vďaka svojim zrekonštruovaným koloniálnym domov a udržovanému centru. Melilla Vieja – staré mesto, ktoré sa nachádza na kopci nad Stredozemným morom v pevnosti, ktorá bola postavená Španielmi a Portugalcami v 16. a 17. Storočí. Staré mesto bolo zrekonštruované a je naozaj nádherné. Súčasťou starého mesta sú Aljibes de la Marina – impozantné vodné cisterny z 15. Storočia ktoré sa používali do 20.st.. Nájdete tu tiež múzeum Museo de Melilla, v ktorom uvidíte fénickú a rímskú keramiku a mince, archeologické vykopávky alebo kresby. Súčasťou komplexu je kostol Iglesia de la Concepción, pod ktorým sa nachádzajú jaskyne Cuevas de Conventico.