Detail štátu

Egypt Egypt - transparent

Ponúkame 254 ubytovacích kapacít za cenu 230 € - 4 404 €.

Destinácia:

Výsledky hľadania
Náš tip
Future Dream Garden

Future Dream Garden

Egypt » Marsa Alam

114 termínov / 108 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS Odjazd z: 0 miest

letecky LM

Náš tip
Blue Reef Resort

Blue Reef Resort

Egypt » Marsa Alam

949 termínov / 377 Last minute / 568 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, BRQ, OSR, VIE, BTS, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Flamenco Beach Resort

Flamenco Beach Resort

Egypt » Marsa Alam » El Quseir

1806 termínov / 413 Last minute / 1092 First moment

Strava: PL, AI Odlet: PRG, BRQ, OSR, VIE, BTS, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
The Grand Hotel

The Grand Hotel

Egypt » Hurghada

652 termínov / 100 Last minute / 134 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, VIE, BTS, BUD, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Ghazala Beach

Ghazala Beach

Egypt » Sharm El Sheikh » Naama Bay

163 termínov / 33 Last minute / 17 First moment

Strava: PL Odlet: PRG, VIE, BTS, BUD, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Grand Resort

Grand Resort

Egypt » Hurghada

659 termínov / 96 Last minute / 134 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, VIE, BTS, BUD, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Port Ghalib Resort

Port Ghalib Resort

Egypt

408 termínov / 37 Last minute / 215 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, VIE, BTS, BUD, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Sharm Resort

Sharm Resort

Egypt » Sharm El Sheikh » Naama Bay

163 termínov / 33 Last minute / 17 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, VIE, BTS, BUD, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Pensee Royal Garden

Pensee Royal Garden

Egypt » Marsa Alam » El Quseir

967 termínov / 395 Last minute / 435 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, BRQ, OSR, VIE, BTS, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Siva Sharm

Siva Sharm

Egypt » Sharm El Sheikh

163 termínov / 33 Last minute / 17 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, VIE, BTS, BUD, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Sunny Days El Palacio

Sunny Days El Palacio

Egypt » Hurghada

994 termínov / 380 Last minute / 612 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, BRQ, OSR, VIE, BTS, KSC, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Empire

Empire

Egypt » Hurghada

386 termínov / 339 Last minute / 47 First moment

Strava: AI Odlet: PRG, VIE, BTS, KSC, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM


ďalšie ponuky >

Oficiálny názov:Egyptská arabská republika

Mena: Egyptská libra. Doporučujeme zamieňať peniaze na deň toľko koľko asi miniete, zamenia Vám ich v hoteloch, zmenárňach, neodporúčame meniť peniaze na ulici a pozor si dávajte ak si kupujete napr. vodu na ulici, pri vydávaní 50 EL je bankovka, ktorá sa podobá na 50 egyptských centov, pri nepozornosti vám veľmi rýchlo vedia namiesto veľkej bankovky dať malú a farbu má tú istú, len je o niečo menšia... a ked sme už pri tej vode, pozrite si na fľašu či má nepoškodený uzáver. Týka sa to hlavne turistov, ktorý uprednostňujú poznávacie cesty.Ak budete kupovať tovar v obchode alebo na trhu, nebojte sa zjednávať.

Vstupné formality: pri návšteve do Egypta je potrebné mať pas s minimálnou platnosťou 6 mes. po návrate a minimálne jednu čistú strane v pase na vízum. Povolenie na vstup do krajiny je v kompetencii príslušnej ambasády. V prípad nepovolenia vstupu do krajiny platia stornpodmienky. Vyvážať sa nemôžu historické a umelecké predmety, koraly a mušle. 

Očkovanie: nie je povinné, zdravotnícka starostlivosť je na štandartnej úrovni, platí zákaz kúpania sa v sladkovodných prírodných tokoch.

Elektrické napätie:220 V, konektorová norma väčšinou nie je kompatibilná s európskym štandartom.

Voda: pitnú vodu je potrebné kupovať. Nekupujte vodu na ulici, ak sa tomu nevyhnete, skontrolujte uzávery.

Časový posun: plus 1 hod. v letnom období.

 

Telefonovanie: predvoľba 0020. Miestne a medzinárodné hovory sú možné zo všetkých hotelov a telefónnych automatov, je možné tiež telefonovať.

Taxíky: turistom sa v rámci letovísk odporúča využívať na prepravu miestne taxislužby. cena sa môže značne líšiť a je potrebné ju zjednať.

Bakšiš: Neoddeliteľnou súčasťou zvyklostí a akýmsi nepísaným zákonom Egypta je sprepitné "bakšiš"obvykle sa dáva 10-15% z ceny, prípadne 1-3 LE a očakávajú ho takmer všade.

Diplomatické zastúpenie:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Egypte. Giza, Dokky. P.O.BOX 450/11794, Káhira, Tel. 0020-2-3358240.

Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky na Slovensku. Ferienčíkova 14, Bratislava, Tel.. 02/5292 1474, 5296 4462

Egypt sa rozkladá medzi Stredozemným a Červeným morom. Egypťania delia svoju históriu na históriu Starej, Strednej a Novej ríše. Pyramídy patria do obdobia Starej ríše. Najznámejším sú Cheopsova, Chefrénova a Mykerínova pyramída. Novodobé dejiny sú viazané so stavbou Suezského prieplavu, so získaním nezávislosti a so snahou o budovanie dobrých vzťahov s okolitými krajinami. Kto by nechcel na vlastné oči vidieť posledný zo siedmych divov sveta, majestátnu sfingu, hrobky mocných panovníkov, ktorých odkaz vzbudzuje úctu a obdiv nad ohromujúcou vyspelosťou tejto, už dávno zaniknutej epochy. A mohli by sme pokračovať vo výpočte ďalších historických faktorov, ale to by sme vás obrali o zážitok z autentickosti momentu, na ktorý sa už iste tešíte. Niečo necháme aj na Vás.

Dnešný Egypt však neočarí len milovníkov histórie a pamiatok. Priezračné vody Červeného mora poskytujú domov viac ako tisícke rôznych druhov morských živočíchov a umožňujú milovníkom potápania a šnorchlovania unikátny pohľad na podmorský život koralových útesov. K najnavštevovanejším letoviskám patrí Hurghada, Makadi Bay, Sharm el Sheikh, Safaga, Soma Bay El Gouna a Taba sú vďaka jedinečnému pomeru ceny a kvaity hotelových služieb dlhodobým cestovateľským hitom dovolenkárov.

Hurghada je najväčšou rekreačnou oblasťou a letoviskom v Egypte. Môže sa pochváliť svojim komfortom, aký si viete len predstaviť, vďaka ktorému sa stala svetovo známou. Rastúci záujem o dovolenku v tých miestach vyvolal rozvoj výstavby nových hotelových kapacít, ktoré postupne obsadzujú atraktívne miesta na pobreží, často až niekoľko desiatok kilometrov na juh od pôvodnej malej rybárskej osady, ktorá dala letovisku meno. Z pôvodného centra sa stal turistický trh s tradičnými miestami ručne vyhotovenými výrobkami a typickými suvenírmi. Hotely, najmä vyšších kategórií, poskytujú služby na vysokej úrovni. Okrem výletov za históriou, ponúka Hurghada aj cesty na blízke ostrovčeky za neopakovateľným svetom koralových útesov. Hurghada je známa aj vďaka svojim veľmi dobrým podmienkam na windsurfing. Večer sa môžete prechádzať centrom Hurghady a posedieť si v kaviarničke pri šálke arabskej kávy.

Safaga – je veľmi pokojné stredisko, vzdialené cca 60 km južne od Hurghady. Mladé stredisko je vyhlásené svojimi nádhernými plážami a fascinujúcim podmorským životom. Nenájdete tu toľko hotelov ako v samotnej Hurghade, ale práve preto tu panuje väčší pokojný ráz dovolenky alebo vyznávači potápania a šnorchlovania.

Makadi Bay – letovisko Makadi, vzdialené od Hurghady 35 km je známe vďaka svojej nádhernej piesočnatej pláži a koralom, ktoré sa nachádzajú v jej tesnej blízkosti. Nájdete tu luxusnejšie hotely, známe svojou vysokou úrovňou služieb a poskytovaného servisu. Večer sa môžete poprechádzať po plážovej promenáde, ktorá Vás sprevádza celým zálivom Makadi Bay. Makadi je veľmi pekne vybudované malé pokojné stredisko, prispôsobené európskej klientele. Z letoviska Makadi sa do centra Hurghady dostanete pravidelnou dopravou.

El Gouna – tak ako Makadi aj letovisko El Gouna bolo umelo vytvorené. V okolí umelo vytvorených lagún sa rozprestierajú hotely v orientálnom štýle a celé stredisko na Vás pôsobí ako orientálna dedinka. Kúpať sa môžete v lagúnach alebo na plážach pri otvorenom mori, ku ktorým takmer z každého hotela premávajú v pravidelných intervaloch malé lodičky. Súčasťou letoviska je aj malé centrum s obchodíkmi, reštauráciami a kaviarničkami, nájdete tu aj akvárium a jachtový prístav. Aj tu je pre klientov k dispozícii pravidelná doprava do centra Hurghady, vzdialenej cca 30 km.

Soma Bay – letovisko Soma Bay sa nachádza 45 km južne od mesta Hurghada v príjemnom prostredí na malom polostrove. Tunajšie pláže sú piesočnaté s pozvoľným vstupom do mora. Oblasť je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi a pre milovníkov vodných radovánok – na pláži je k dispozícii veľké množstvo vodných športov ako windsurfing, kanoe, vodné lyže atd. Soma Bay taktiež ponúka skvelé podmienky na potápanie a šnorchlovanie. Na svoje si prídu aj milovníci golfu. Nachádza sa tu veľmi kvalitné 18 – jamkové golfové ihrisko.

Sahl Hasheesh – nová turistická oblasť Sahl Hasheesh sa nachádza 18 km južne od Hurghady okolo zálivu Sahl Hasheesh s krásnou piesočnatou plážou. Nájdete tu kombináciu najluxusnejších hotelov v Egypte, príjemnej promenády, krásnej prírody a čistého mora s koralovými útesmi s výbornými podmienkami pre potápanie a šnorchlovanie. Na svoje si prídu aj milovníci golfu, ktorí tu majú k dispozícii golfové ihrisko.

Marsa Alam – tu nenájdete žiadne turistické centrum mesta ako je napríklad v Hurghade, ale môžete sa vydať do mestečka El Quseir alebo Port Ghalib. Aj samotná dedina Marsa Alam si stále zachováva svoj dedinský rytmus života, ktorý tu môžete cítiť takmer na každom kroku. V oblasti Marsa Alam sú piesočnaté pláže so vstupom do mora cez koralové podložie alebo cez kamenistý pán. Aj keď pri hoteloch je časť vstupu upravená, odporúčame topánky do vody.

Port Ghalib – kontrastom k tomuto pokoju je umelo vybudované mestečko Port Ghalib s prístavom pre výletné lode a lode potápačov. Port Ghalib je tiež prvý oficiálny medzinárodný turistický prístav pre vstup do Egypta. Prístav je v prevádzke od r. 2002 a je domovom tisícky jácht, z kt. majú niektoré až 50m. Marina Port Ghalib ponúka neobmedzené možnosti pre jachtárov a má strategický význam pri podnikaní potápačských výletov. Nachádza sa tu promenáda s niekoľkými kaviarňami, reštauráciami, plážou a v neposlednom rade aj niekoľkými hotelmi. Celá oblasť Port Ghalib sa neustále buduje a rozširuje svoje služby. V súčasnosti tu vzniká plne vybavené konferenčné centrum, ohromné športové zázemie a tiež nákupná zóna.

El Quseir – letovisko sa rozprestiera približne 100 km severne od Marsa Alam s históriou starou až 5000 rokov. V minulosti toto mestečko bolo počiatočným bodom pre pútnikov do Mekky, dnes vás očarí svojou ospalou krásou a kilometrami nedotknutých podmorských koralov. Sultán Selim postavil pevnosť Quseir v 16 st. za účelom ochrany obchodných vzťahov s Indiou. Osmanská pevnosť sa nachádza priamo v centre mesta El Quseir. Pevnosť mala zásadný význam v priebehu 16 st., ale stratila svoj význam po otvorení Suezského prieplavu v r. 1869. Život tu stále plynie v pokoji. Môžete si tu posedieť v niektorej z miestnych kaviarní a odpútať sa od dnešnej hektickej doby. Nájdete tu skvelé podmienky pre vašu pokojnú dovolenku a oddych. Piesočnaté pláže, väčšinou z pozvoľným vstupom do mora, ocenia predovšetkým rodiny s deťmi, pokojné letovisko odporúčame aj pre seniorov.

Pre tých z vás, ktorí nechcete tráviť svoju dovolenku opaľovaním sa na pláži s vodnými radovánkami, ale chcete svoju návštevu využiť na poznanie všetkého, čo nám staroveké civilizácie zanechali, sú v ponuke poznávacie a kombinované zájazdy. Všetky sú sprevádzané profesionálnymi česky alebo slovensky hovoriacimi delegátmi.

Káhira – je srdcom Egypta už viac ako tisíc rokov. Tu spojením stredovekého a moderného vznikla zmes hlinených domov v bezprostrednej blízkosti veží moderných budov a hotelov, moderných áut vedľa pomalých oslích povozov. V skutočnosti nikto nevie, koľko obyvateľov žije v Káhire, odhady sú okolo 20 miliónov. Je to najhustejšie obývané mesto v Egypte a možno aj na strednom východe. Všade uvidíte mešity a kostoly, vo vzduchu cítiť zmes prenikavých pachov a vôní korenia a zvierat. Najznámejším miestom tejto časti je Citadela, stredoveká pevnosť stará viac ako 700 rokov. Koptská Káhira bola pôvodne postavená ako Rímske obranné mesto. Je o niekoľko storočí staršia ako Islamská Káhira a bola jedným z prvých miest na svete, ktoré bolo osídlené kresťanskou komunitou. Je to posvätné miesto pre židov, moslimov a koptských kresťanov, ktorí tu žijú. Miestom, ktoré židny cestovateľ pri návšteve Káhiry nemôže vynechať, je Gíza na západnom brehu Nílu. Práve tu nájdete jeden zo siedmych divov sveta, pyramídy patriace posledným faraónom 4. Dynastie – Chfeovi, Chafremu a Menkaurovi. Pyramídy sa delia o rovinu púšte so Sfingou.

Luxor – v minulosti bol Luxor (Théby či Vesét) hlavným mestom Egypta. V súčastnosti je to už menšie mesto, v ktorom žije približne 40 tis. obyvateľov a nachádza sa 700 km južne od hlavného mesta Káhiry. Luxor patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta v celom Egypte. Nachádza sa tu najväčšie múzeum na svete s veľkým množstvom pamiatok. Najvýznamnejšou pamiatkou je chrám v Karnaku a Luxorský chrám. Na západnom brehu Nílu sa nachádza Údolie kráľov so 62 objavenými hrobkami faraónov.

Údolie kráľov a kráľovien – na západnom brehu Nílu, v tieni horského hrebeňa leží známe miesto „Údolie kráľov“. Takmer 500 rokov boli faraóni pochovávaní do hrobov vytesaných v skalách, ktorých steny zdobia nádherné reliéfy, posvätné hieroglyfické nápisy a pestrofarebné dobové maľby. V neďalekom údolí kráľovien sa nachádzajú hrobky kráľovien a kráľovských detí. Najvýznamnejšou pamiatkou tejto oblasti je zádušný chrám kráľovnej Hatšepsut, ktorý je čiastočne vytesaný do skaly a z časti dostavaný do pôvodnej podoby a neďaleké Memnonove kolosy – sochy faraóna Amonhotepa III., ktorými bol ozdobený vstup do jeho zádušného chrámu.

Medinat Habu – dominantou chrámového mesta, ktoré nechal vybudovať Ramses II., je zádušný chrámový komplex nesúci jeho meno z obdobia Novej ríše, obkolesený hradnou niekoľko metrov silnou stenou. Vstupná tzv. Vysoká brána s dvoma hliadkovými vežami robí z objektu pevnosť. Vlastný chrám je otvoreným súborom pylónov, nádvoria, siení a kaplniek. Najzaujímavejším prvkom celej stavby sú neuveriteľne zachované farebné reliéfy s motívom vojen a výjavmi zo súkromného života panovníka, ktoré patria ku najlepšie dochovaným maľbám tohto druhu v Egypte. Súčasťou komplexu bol aj kráľovský palác, kňazské obydlia, hospodárske budovy atd.

Dendera – chrámový komplex sa nachádza na západnom brehu Nílu na ploche skoro 40 tis.m2 a ukrýva niekoľko zaujímavých pamiatok. Najvýznamnejší je chrám zasvätení bohyni Hathor, ktorému dominuje Veľká stĺpová sieň, tvorená veľkými stĺpmi zakončenými podobizňou bohyne Hathor a tvárou ženy z kravskými ušami. Na stenách chrámu sú zobrazené reliéfy znázorňujúce Kleopatru a jej syna, stropy sú zdobené freskami s motívmi zverokruhu a egyptských bohov. V zadnej časti Hathorinho chrámu sa nachádza malý chrám zasvätený bohyni Isis.

Edfu – leží nad širokým údolím rieky Níl južne od Esny. Jeho poloha bola veľmi vhodná k osídľovaniu. Západná časť je obohnaná vnútorným a vonkajším múrom pochádzajúcim z obdobia Starej ríše. V Edfu sa nachádza najzachovalejší chrám v celom Egypte – chrám sokolieho boha Hora, ktorého symbolom bol okrídlený slnečný kotúč.

Asuán – najkrajšie miesto nílskeho údolia sa nachádza na brehu Asuánskej priehrady v južnej časti Egypta. Mesto sa nachádza na severnom konci prvého zo šiestich nílskych kataraktov (ostatných päť je v Sudáne). Asuán je často nazývaný aj „brána čiernej Afriky“. Jeho názov je odvodený od staroegyptského slova Swenet, čo znamená obchod. V minulosti slúžil Asuán ako obchodné centrum pre karavány z Afriky. Dodnes je tu v centre mesta rozsiahli trh s pradávnym a súčasným sortimentom. Medzi najznámejšie pamiatky tejto oblasti patrí mauzóleum Aga Khana, chrám bohyne Isis, chrám boha Chnuma a nedokončený obelisk kráľovnej Hatšepsut. K pôvabu Asuánu neodmysliteľne patria štíhle biele plachetnice – feluky, ktorými sa ako jediným spôsobom dopravy môžete pohybovať medzi ostrovčekmi, lebo v Asuáne nie je postavený ani jeden most.

Nasirove Jazero – sa nachádza v južnej časti Egypta. Je súčasťou Vysokej Asuánskej priehrady, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1958 – 1970 a má plochu 4tis. km2. K jej výstavbe sa viaže preslávené premiestňovanie nubíjskych pamiatok ktorým hrozilo zaplavenie.

Abou Simbel – jeden z najkrajších chrámov Egypta, leží na brehu Asuánskej priehrady asi 400 km južne od Luxoru a 900 km od Káhiry. Pôvodne ho slávny faraón Ramzes II. Nechal vytesať do strmej pieskovej skaly na brehu rieky Nílu, ale pri stavbe Asuánskej priehrady boli chrámy rozrezané na viac ako 1000 blokov s hmotnosťou až 30 ton a rozmermi 68 metrov vysokých a 180 metrov širokých. Počiatočný návrh nechať chrámy zaplaviť bol našťastie zamietnutý a chrámy boli po častiach premiestnené a opätovne poskladané. Práce na ich premiestnení trvali 3 roky a v roku 1968 boli všetky úpravy dokončené. Jednotlivé rozrezané kamenné bloky boli potom poskladané na vybranom mieste a uložené na špeciálnu železobetónovú konštrukciu. Nad celým chrámom bola vytvorená železobetónová kopula pokrytá zeminou a kamením, aby tak dotvárala ilúziu prirodzeného skalného pahorku. Jeden z chrámov nechal Ramzes II zasvätiť bohovi Amonovi, Ptahovi, Reharachtajovi a sebe samému, ako vtelenie boha Hora. Menší chrám zasvätil svojej žene Nefertiti a bohyni Hathor. Priečelie Ramzesovho chrámu tvorí systém reliéfov a sôch, z ktorých najúžasnejší dojem utvárajú štyri sochy sediaceho Ramzesa II. Každá meria 20 m. Chrám bol vytesaný hlboko do skaly. Druhý z chrámov zasvätený manželke Nefertiti a bohyni Hathor je podstatne menší, avšak vnútorné reliéfy sú zachované v lepšom stave, nech v chráme Ramzesa II. V areály chrámu sa striedajú mohutné 10 metrov vysoké sochy Nefertiti s korunkou bohyne Hathor, ktorá je podobe kravských rohov.

Alexandria – Alexandriu Egypťania považujú za perlu Stredozemného mora a druhé hlavné mesto Egypta. Šesť mil. mesto sa hrdí svojimi nádhernými plážami a 16 km promenádou tiahnucou sa pozdĺž pobrežia. Nábrežie Corniche tvorí panoráma bielych výškových domov a hotelov a je lemované množstvom známych rybích reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. Až za touto modernou fasádou stojí historické mesto, kde sa stretávame s architektúrou z konca 19.st.. V porovnaní s ostatnými mestami v Egypte je Alexandria pomerne mladá, bola založená až v roku 322 pred Kristom, samotným Alexandrom Veľkým, po ktorom sa aj nazýva. Po jeho smrti sa stala Alexandria hlavným mestom Egypta a nádhernou rezidenciou dynastie Ptolemaiovcov, z ktorých najznámejšia je slávna kráľovná Kleopatra. Dobou najväčšieho rozkvetu Alexandrie bolo helenistické obdobie, ale aj dobách rímskej nadvlády si mesto zachovalo svoj vplyv. Stará Alexandria zanikla, jej pozostatky sa nachádzajú pod dnešným moderným mestom. Navždy zmizlo aj 900 tis. zväzkov alexandrijskej knižnice, ktorá uchovávala celé poznanie vtedajšieho sveta. Počas návštevy Alexandrie uvidíte slávny palác Al Montazah, letnú rezidenciu kráľov 19 a 20 st., katakomby Kum eš-Šukáfa, ktoré sú jedinečným príkladom rímskeho pohrebiska z 1.a 2. St. po Kristovi. Skutočné poklady sú uchované v múzeu gréckych a rímskych pamiatok a poklady, ktoré potešia predovšetkým ženy, uvidíte v preslávenom múzeu šperkov.